Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ana më e mirë për të fjetur një grua shtatzënë
 
Shperndaje
ikub#: 1701310096
Shtatzënia përveç vështirësive të tjera si djegia e urthit, lodhja, dhimbjet e mesit, të vjellat, pengon edhe kryerjen e një gjumi të rehatshëm si më parë.
Barku i madh nuk lejon që femra të flejë komode apo në çdo pozicion që dëshiron. Mirëpo ka një mënyrë se si femrat shtatzënë të flenë rehat. Sipas shkencës ajo është ana e majtë.
 
Kjo do ti sigurojë një gjumë të qetë dhe cilësor si nënës ashtu edhe foshnjës brenda tek barku.
 
Shpesh femrat shtatzënë gjejnë rehat duke fjetur me një jastëk mes këmbëve. Kjo bën punë, por sigurohuni që të ktheheni nga ana e majtë.
 
Ana e majtë lejon kordonin që të përcjellë vlerat ushqimore dhe jetike për fetusin dhe placentën, si dhe nuk ushtron presion mbi mëlçinë e nënës.
 
E rëndësishme është që të mos flini përmbysë, pasi mund të shkaktoni dëme të pariparueshme tek fetusi.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FJETJA GJUMI GRUA SHTATEZENIA

Loading...

Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved