Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Sherebela, ç’duhet të dini për këtë bimë?
 
Shperndaje
ikub#: 1702250023
Sherebela është një nga bimët më të dobishme dhe do të bënit mirë ta kishit në kopshtin tuaj...

Për përdorim kulinar

Sherebela ka një shije të veçantë dhe një aromë që kompleton shumë pjata. Përdoret në gatimin e shpendëve të sezonit, mishit të derrit, për të shtuar shijen ose në mbushje. Është shumë popullore në festën e Ditës së Falenderimeve në USA. Aroma e sherebelës ndihet kur diçka është duke u gatuar në furrë.

 

Për të dashuruarit mbas çajit

Çaji i sherebelës është qetësues dhe zgjon shqisat. Vetëm vloni disa gjethe të freskëta sherbele dhe lërini për disa minuta. Ju do të shijoni një çaj të mrekullueshëm të përgatitur në shtëpi.

 

Për dhimbje fyti

Një çaj sherbele me dy lugë çaji mjaltë mund të ndihmojë në qetësimin e dhimbjeve të fytit.

Mund të qetësojë bajamet e ënjtura dhe t’ju kthejë zërin mbrapsht. Nëse keni çjerrje fyti mund të aplikoni vaj esencial sherbele duke e masazhuar atë.

 

Për pickimet e insekteve

Pickimi i një insekti ju ka shkarkuar kruarje dhe acarim? Merrni dis gjethe sherbele, copëtojini dhe vendosini në zonën e pickimit. Do të rregullojë problemin tuaj pothuajse menjëherë dhe ju do të vëreni se ënjtja do të të fillojë të zvogëlohet brenda pak minutash.

 

Për qëllime të tjera

Sherebela ndalon rrjedhjen e gjirit tek gratë, shërben si laksativ kur kombinohet me erëza të tjera dhe ndihmon në lehtësimin e këmbëve  të atletëve. Mund të ndihmojë në përmirësimin e memories dhe stabilizimin e niveleve të kolesterolit.

Pavarësisht se është një bimë me gjelbërim të përhershëm,  ajo rritet plotësisht në pranverë. Rritet  si bimë e egër në zonat malore të Evropës jugore dhe përgjatë Mesdheut, por fare mirë mund të rritet edhe në kopshtin tuaj.


 

Loading...
loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BIMA KOPSHT SHEREBELA


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved