Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Simptomat e depresionit të cilat duhet ti dini
 
Shperndaje
ikub#: 1703010098
Depresioni është një sëmundje që po prek gjithmonë e më shumë njerëz, sidomos moshat e reja.
Depresioni nuk është një sëmundje e lehtë që duhet injoruar. Përkundrazi nëse gjendja arrin pikën kritike shumë  persona kanë kryer edhe aktin e vetëflijimit.
 
Shumë njerëz janë duke jetuar me këtë sëmundje mendore dhe nuk janë duke u trajtuar lidhur me të.
 
Ja disa shenja që tregojnë se ju mund të jeni duke vuajtur nga depresioni dhe se nuk duhet ti anashkaloni.
 
1-Qani vazhdimisht pa arsye ose nuk qani fare duke mos shprehur asnjë lloj ndjenje.
 
2-Jeni gjithë kohës të acaruar dhe të nervozuar.
 
3-Ju ka humbur interesi për çdo gjë dhe se gjithmonë jeni të mërzitur dhe të lodhur.
 
4-Keni probleme me gjumit dhe zgjoheni disa herë natën.
 
5-Keni shpesh mendime të vrisni veten.
 
6-Lëndoni veten duke e gjuajtur, vrarë, gërricur pasi mendoni se për çdo gjë është faji juaj.
 
7-Nuk bëni më një jetë sociale dhe nuk dëshironi të dilni me miqtë.
 
8-Neglizhoni përgjegjësitë tuaja si në punë ashtu edhe familje.
 
9-Nuk keni më interes në kryerjen e marrëdhënieve intime me partnerin.
 
10-Keni dhimbje të pashpjeguara në trup.
 
11-Abuzoni me alkoolin edhe pse më parë nuk pinit fare.

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DEPRESIONI SHKAQET SIMPTOMAT TRAJTIMI


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved