Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ushqimet më të mira për trurin e foshnjës tuaj
 
Shperndaje
ikub#: 1801260090
Ushqimet më të mira për trurin e foshnjës tuaj Disa ushqime dhe lëndë ushqyese janë jetike për zhvillimin e sistemit nervor.
Në muajt e parë të jetës së foshnjës, ajo që ato konsumojnë ka shumë rëndësi, pasi lidhet me zhvillimin e sistemit nervor dhe kockor të tyre.
 
Për të ndihmuar prindërit të kuptojnë se çfarë kanë nevojë foshnjat, Akademia Amerikane e Pediatrisë ka dhënë një sërë rekomandimesh për ushqimet që sigurojnë zhvillimin e shëndetshëm të trurit në 1 000 ditët e para të foshnjave.
 
Ushqimi i foshnjave duhet të përfshijë proteina, zink, hekur, folatë, vitamina të caktuara dhe acide yndyrore. Fëmijët ushqehen vetëm me qumësht 6 muajt e parë të jetës, më pas ky qumësht nuk siguron dot sasinë e duhur të hekurit dhe zinkut që nevojitet. për këtë arsye përveç qumështit të gjirit foshnjat duhet të marrin edhe ushqim shtesë në mënyrë që të kenë një zhvillim të mirë të trurit dhe trupit.
 
Mishi i freskët, drithërat e foshnjave, fruta dhe perime janë të pasur me vitamina e minerale shumë të nevojshme për foshnjat. Sigurisht që ato do të konsumohen pasi janë bërë në formë kremi dhe pastë të butë. Asnjë ushqim i vetëm nuk mund t'u sigurojë foshnjat me shumëllojshmërinë e lëndëve ushqyesve që u nevojiten, prandaj ato duhet të hanë gjithçka.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FOSHNJAT TRURI USHQIMET ZHVILLIMI

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved