Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ushtrimet 1-minutëshe që do ju lirojnë nga dhimbjet e shpinës
 
Shperndaje
ikub#: 1801290073
Ushtrimet 1-minutëshe që do ju lirojnë nga dhimbjet e shpinës Shumë njerëz që punojnë në një zyrë para një kompjuteri e dinë mirë vuajtjen e dhimbjes së shpinës.
Ja një listë e ushtrimeve 1-minutëshe që do ju ndihmojnë për të forcuar muskujt e shpinës për të shmangur dhimbjet në të ardhmen. Stërvitja do të zgjasë vetëm një minutë dhe duhet ta bëni atë çdo ditë, në çdo moment që të gjeni kohë.
1-Forcimi i shpinës dhe streçing i muskujve të pasëm dhe atyre abdominalë. Shtrohuni me shpinë drejtë dhe mblidhini këmbët para. Më pas shtrijini to sa majtas-djathtas duke prekur dyshemenë por pa e lëvizur pjesën e sipërme të trupit.
2-Qëndroni shtrirë mbështetur mbi kurriz dhe më pas kaloni këmbën e djathtë sipër të majtës duke lëvizur vetëm pjesën e poshtme të trupit. Të njëjtën gjë bëni edhe me këmbën tjetër si në figurë.
3-Nëse ju dhëmbin shpatullat dhe pjesa e sipërme e kurrizit atëherë qëndroni mbështetur mbi duar dhe gjunjë. Më pas nxirreni kurrizin jashtë duke ulur kokën poshtë dhe ngrini kokën lartë duke e harkuar trupin nga brenda. 
4-Bëni pozicionin e biçikletës në ajër. Ky shtrim do të tërheq muskujt e shpinës dhe do ju lirojë nga dhimbjet. Lëvizini këmbët në ajër sikur të ishit duke i dhënë biçikletës pa prekur në tokë.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJET FORCIMI SHPINA USHTRIMET

Loading...

Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved