Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
6 simptomat e presionit të lartë të gjakut
 
Shperndaje
ikub#: 1802040004
6 simptomat e presionit të lartë të gjakut Presioni i lartë i gjakut është i njohur ndryshe edhe si "vrasësi i heshtur".
Presioni i lartë i gjakut dyfishon rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare. Presioni i lartë i tij do të thotë që gjaku juaj po shtrëngon kundër enëve të gjakut më shumë se sa duhet. Tingëllon i parrezikshëm, por me kalimin e kohës, mund të dëmtojë muret e enëve dhe të lejojë ndërtimin e pllakave duke bllokuar arteriet. Kjo do të çojë në atak kardiak. Mirëpo si të dini nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut?
 
Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në sulme në zemër dhe goditje në tru dhe këto pa asnjë simptomë të hershme. Për këtë arsye ai quhet edhe "vrasësi i heshtur".  
 
1-Nëse matja e tensionit tuaj tregon mbi 130/80
 
2-E keni faktor gjenetik. Një pjesëtar nga familja juaj vuan nga presioni i lartë i gjakut.
 
3-Janë të shpeshta rastet e harresave apo bllokimit të trurit ose keni dhimbje të forta koke.
 
4-Ndiheni shumë të fryrë dhe nuk keni një sistem të mirë të tretjes.
 
5-Shikimi juaj është përkeqësuar papritur.
 
6-Ju merren mend dhe keni vështirësi në ruajtjen e ekuilibrit të trupit.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: PRESIONI I GJAKUT SIMPTOMAT

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved