Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
7 ushqime që janë të pasura me acid folik
 
Shperndaje
ikub#: 1802040003
7 ushqime që janë të pasura me acid folik Mos ju drejtoni më suplemente shtesë, por plotësonin rezervat e acidit folik me këto ushqime. Edhe pse nuk jeni shtatzënë, acidi folik është i rëndësishëm për shëndetin.
Kur dëgjon fjalën "acid folik", gjëja e parë që ndoshta vjen në mendje është shtatzënia. Mirëpo nëse dëshironi të keni fëmijë ose jo, kjo është një vitaminë e nevojshme në trup dhe duhet të siguroheni se keni rezerva të mjaftueshme të tij.
 
Roli kryesor i acidit folik është të krijojë qeliza të reja duke ndihmuar prodhimin e materialit gjenetik (ADN dhe ARN). Kjo është arsyeja pse folati është kaq i rëndësishëm gjatë kohës së rritjes së shpejtë të qelizave, si shtatzënia. Folati funksionon gjithashtu në qelizat e kuqe të gjakut dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të gjirit.
 
Mos marrja e acidit folik në sasi të mjaftueshme mund të shkaktojë probleme serioze si kanceri i qafës së mitrës, zorrës së trashë, trurit dhe kancerit të mushkërive. Mungesa e folatit mund të shkaktojë anemi, pasi trupi juaj ka nevojë për vitaminë për të prodhuar qeliza të reja të gjakut. Simptomat përfshijnë dobësi, lodhje dhe marrje fryme.
 
Ja disa burime të mira të acidit folik:
 
-Bishtajoret si fasulet, thjerrëzat, bizelet etj.
 
-Spinaqi
 
-Brokoli
 
-Shpargu
 
-Avokado
 
-Veza
 
-Kikirikët
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ACIDI FOLIK BURIMET PERFITIMET SHENDETI USHQIMET

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved