Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
7 gjërat që shkaktojnë dhimbje stomaku
 
Shperndaje
ikub#: 1802070141
7 gjërat që shkaktojnë dhimbje stomaku  Shpesh ju mund të konsumoni diçka që ju shqetëson stomakun atëherë do të vuani nga fryrja, kapsllëku, diarreja dhe dhimbjet e tij.
Mirëpo cilat janë ushqimet që shkaktojnë dhimbje stomaku apo i përkeqësojnë më tej simptomat e dhimbjes së tij.
 
1-Kosnumoni shumë bukë dhe makarona
 
Për të shmangur fryrjen dhe diarrenë kufizoni produktet e grurit si bukë dhe makarona dhe konsumoni më shumë qepë, hudhra, lakra, brokoli, fistikë dhe shparg.
 
2-Pini vazhdimisht shumë alkool.
 
Shmangia e alkooli ose pirja e tij në mënyrë të kontrolluar do të përmirësonte shumë sistemin tuaj tretës. 
 
3-Mungesa e vitaminës D.
 
Vitamina D është esenciale për shëndetin e zorrëve, si dhe funksionin imunitar tek njerëz që kanë sindromen e zorrëve nervoze. 
 
4-Nuk flini gjumë mjaftueshëm.
 
Një gjumë i keq shoqërohet me dhimbje, ankth dhe lodhje. Kur këto simptoma janë të gjata në kohë ndikojnë edhe në sistemin tuaj tretës.
 
5-Nuk bëni asnjë lloj aktiviteti fizik.
 
Individët që rrinë shumë ulur kanë më shumë gjasa të kenë probleme me tretjen dhe irritimin e zorrëve. Për një shëndet të mirë është e rëndësishme të stërviteni 3 herë në javë.
 
6-Përdorni shumë sheqer artificial.
 
Sheqeri artificial shkakton probleme në tretje duke krijuar gazra, fryrje dhe shqetësime të tjera.
 
7-Jeni shumë të stresuar.
 
Stresi është një ndër shkaktarët më të mëdha të ngadalësimit të sistemit tretës dhe të irritimit të zorrëve.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE SHKAKTARET STOMAKU TRETJA

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved