Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
A mund të parandalohet sëmundja e Alzheimer?
 
Shperndaje
ikub#: 1802080063
A mund të parandalohet sëmundja e Alzheimer? Historia e shërimeve të mundshme të personave që vuajnë nga Alzheimerit ka qenë shumë e dëshpëruar gjatë dy dekadave të fundit.
Mirëpo në vend që të përqendrohemi në trajtimin e Alzheimerit dhe të Demencias, a mund të parandalojmë që ajo të ndodhi?
 
Ky është qëllimi i ardhshëm i shkencëtarëve, të cilët kanë krijuar një projekt në bashkëpunim me Institutin e Alzheimerit dhe grupet për Iniciativën e Parandalimit të Alzheimerit.
 
Shkencëtarët janë duke u përpjekur të kuptojnë nëse një trajtim eksperimental i quajtur CNP520 mund ta vonojnë apo parandalojnë Alzheimerin tek njerëzit që kanë një rrezikshmëri të lartë të preken nga kjo sëmundje.
 
Në studim janë përfshirë një pjesë e madhe e njerëzve që kanë gjenin APOE4, i cili është një faktor i rëndësishëm gjenetik i rrezikut për zhvillimin e Alzheimer.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ALZHEIMER PARANDALIMI SEMUNDJA

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved