Pse panxhari është një super ushqim
 
Shperndaje
ikub#: 1802240015
Pse panxhari është një super ushqim Pa marrë parasysh se ju pëlqen apo jo panxhari, ai është një super ushqim për shëndetin.
Pigmenti që i jep panxharit ngjyrën vjollcë në të purpurt është një agjent i fuqishëm që lufton shumë lloje të kancerit si të mushkërive, zorrës së trashë dhe kancerin e lëkurës.
 
Renditur vazhdimisht si një nga dhjetë perimet më të fuqishme antioksiduese në planet, panxhari është një nga burimet më të pasura të glutaminës, një aminoacid thelbësor për shëndetin dhe mirëmbajtjen e traktit të zorrëve.
 
Studime të panumërta kanë provuar aftësinë e tyre për të ulur presionin e gjakut, nxisin sistemin imunitar, të zvogëlojë rrezikun e osteoporozës, parandalojnë defektet e lindjes dhe është një detox shumë i mirë.
 
Nëse kjo nuk ishte e mjaftueshme, hulumtimet e fundit kanë zbuluar panxhar mund të ndihmojë për të rritur aftësinë tuaj atletike. Një studim i kryer nga Universiteti i Exeter tregoi se pirja e lëngut të panxharit disa orë përpara se një ngjarje sportive të mund të rriste qëndrueshmërinë dhe marrjen e oksigjenit, duke ndihmuar atletët të ushtrojnë deri në 16% më gjatë.
Loading...
Shfleto artikuj te tjere per: PANXHARI PERFITIMET SHENDETI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved