Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Uji me limon. Benefitet, pasojat dhe kundërindikacionet
 
Shperndaje
ikub#: 1802260066
Uji me limon. Benefitet, pasojat dhe kundërindikacionet Për ujin me limon është folur shpesh herë dhe sipas shumë nutricionistëve, ky kombinim është ndoshta pija më emirë për njeriun, por duket e jo më pak të rëndësishme janë edhe informacionet për pasojat që mund të shkaktojë në organizëm konsumi i zgjatur i saj.
Në lidhje me benefitet, lista është sigurisht e gjatë dhe përmbledhtazi mund ta përshkruajmë më poshtë:
- Rinon lëkurën.
- Përshpejton procesin e dobësimit tek ata që janë në dietë.
- Përmirëson tretjen dhe rregullimin intestinal
- Forcon sistemin imunitar
- Ekuilibron pH-në organizëm
- Dezintoksifikon organizmin
- Bën më energjik atë
- Përmirëson procesin e mineralizimit të tij
- redukton inflamacionin dhe dhimbjet
- Përmirëson erën e gojës
Sipas nutricionistëve, për të parë dhe ndjerë benefitet mjaftojnë dy javë.
Por cilat janë pasojat, kundraindikacionet dhe efektet anësore të pa dëshiruara:
- Dëmton smaltin e dhëmbëve, ndaj goja rekomandohet të shpëlahet menjëherë pas pirjes
- Acidi citrik mund të dëmtojë plagë dhe të çara në gojë
- Mund të shkaktojë djegie të stomakut dhe ulcera
- Mund të provokojë të vjella dhe dhimbje koke
- Ul rezervën e kaliumit në organizëm.
 

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BENEFITE LIMONI PASOJA UJI


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved