Çfarë të bëni nëse stërvitjet ju shkaktojnë dhimbje gjunjësh
 
Shperndaje
ikub#: 1802260068
Çfarë të bëni nëse stërvitjet ju shkaktojnë dhimbje gjunjësh Dhimbje gjuri nga stërvitja? Ja çfarë duhet të dini.
Dhimbja në gjunjëve është një ankesë e zakonshme për ata që stërviten rregullisht. Gjuri është një nyje e ndërlikuar, që përfshin eshtra, meniskun, muskujt, tendinat dhe ligamentet. Nëse ka ndonjë dëmtim ose sforcim vetëm për njërin nga këto pjesë të gjurit do të keni dhimbje të tyre.
 
Gjithashtu shumë aktivitete fizike mund të shkaktojnë tendosje dhe peshë të madhe mbi gjunjët duke i dëmtuar ato.
 
Trajtimi i dhimbjeve mund të përfshijë pushim dhe terapi fizike për të stabilizuar lidhjen e gjurit. Gjithashtu ndërroni stërvitjet tuaja dhe përfshini më shumë aktivitete me ndikim të ulët si noti ose çiklizmit, për të pakësuar dhimbjen.
 
Kur niseni të stërviteni është shumë e nevojshme prania e një instruktori në fillimet tuaja në mënyrë që të mësoni si ti bëni ushtrimet siç duhet. Në këtë rast nuk do të ulni ndjeshëm rrezikun e dëmtimit apo lëndimeve afatgjata.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE GJURI STERVITJA

Marre nga ikub.al


*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved