Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
7 gjërat që ndodhin me trupin nëse konsumoni një dietë anti-inflamatore
 
Shperndaje
ikub#: 1802270061
7 gjërat që ndodhin me trupin nëse konsumoni një dietë anti-inflamatore Ushqimet anti-inflamatore janë duke njohur një popullaritet më të madh kohët e fundit, për shumë arsye të mira.
Nuk ka një dietë të veçantë anti-inflamatore që duhet të ndiqni, por të konsumoni ato ushqime që kanë veti anti-inflamatore si dhe të shmangni sa më shumë ato ushqime që ndikojnë në nxitjen e inflamacionit në trup. 
 
Shumica e dietave anti-inflamatore këshillojnë zvogëlimin e sheqerit të rafinuar, mishit të kuq dhe ushqimeve të përpunuara, si dhe shtimin e yndyrave të shëndetshme, drithërat dhe perimet. Ja 7 përfitimet në shëndet që do të shihni përmes kësaj diete.
 
1- Do të ndiheni më shumë energjik
 
Një dietë anti-inflamatore këshillon kufizimin e sheqerit të tepërt dhe përqafimin e ushqimeve me vlera ushqyese. Sheqeri jep një energji të shpejtë të menjëhershme, por më pas nivelet e tij bien shumë shpejtë për të mos u ngritur më. Kurse ushqimet me vlera ushqyese si drithërat japin një energji dhe ngopje më të zgjatur në kohë.
 
2-Do të humbisni peshë
 
Një studim 5-vjeçar i botuar në “The Lancet Diabetes dhe Endocrinology” zbuloi se njerëzit që ndoqën një dietë anti-inflamatore mesdhetare humbën më shumë peshë sesa ata që konsumuan një dietë me yndyrë të ulët. 
 
3-Do të ndiheni më të lumtur
 
Një dietë që mban të balancuar hormonet, zvogëlon prodhimin e hormonit të stresit si dhe krijon një gjendje emocionale më të lumtur dhe qëndrueshme.
 
4-Do të keni më pak dhimbje të gjunjëve apo kyçeve
 
Një dietë anti-inflamatore mund të përmirësojë shëndetin si dhe të zvogëlojë ndjeshëm simptomat e sëmundjeve autoimune si dhimbje muskulore, gjunjësh etj.
 
5-Zvogëloni rrezikun e humbjes së dendësisë së eshtrave
 
Dietat që janë të ulëta në ushqimet inflamatore janë më të prirura për të ruajtur dendësinë kockave dhe për të shmangur krijimin e osteoporozës në të ardhmen.
 
6-Ndihmonë në ruajtjen e memories
 
Antioksidantët dhe disa nga ushqime anti-inflamatore ndihmojnë në shmangien e humbjes në aftësisë së të folurit dhe kujtesës.
 
7-Ndihmon në një zemër më të shëndetshme
 
Dieta mesatare anti-inflamatore zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke ulur  nivelin e kolesterolit të keq.
Loading...
loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ANTI-INFLAMACION DIETA PERFITIMET USHQIMET


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved