Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
6 shenjat e sëmundjeve mendore që duhet të dini
 
Shperndaje
ikub#: 1802280069
6 shenjat e sëmundjeve mendore që duhet të dini Identifikimi i simptomave në fillim mund të ndihmojë në trajtimin në kohën e duhur.
Simptomat e çrregullimeve të ndryshme mendore, si çrregullimi i madh depresiv, çrregullimi bipolar dhe depresioni pas lindjes, shpesh mbivendosen dhe çrregullimet ndodhin së bashku.
 
Një nga shembujt më të mirë është mbivendosja e çrregullimeve të ankthit dhe depresionit. Shumica e njerëzve që janë në depresion janë gjithashtu edhe në akth dhe vazhdimisht të shqetësuar. Ja disa shenja të zakonshme paralajmëruese të sëmundjeve mendore që duhet të dini.
 
1-Tërheqja dhe apatia
 
Tërheqja në vetvete dhe shmangia e miqve ose pjesëmarrja në aktivitete shoqërore mund të jetë shenjë e depresionit, çrregullimeve bipolare, skizofrenisë, çrregullimeve të ankthit dhe shqetësimeve të shëndetit mendor. Një humbje e interesit për aktivitetet që gëzonit dikur mund të ishte një shenjë paralajmëruese.  Gjithashtu edhe apatia është një gjendje plogështie shpirtërore, kur njeriut nuk i bën përshtypje asgjë dhe nuk kundërvepron ndaj ngacmimeve, si dhe karakterizohet nga një moskokëçarje e plotë dhe mosinteresim për të tjerët.
 
2-Shpërthimet emocionale
 
Këto shpërthime emocionale quhet shpesh edhe si simptomat "me zë të lartë" të sëmundjes mendore.
 
3-Problemet me të menduarit
 
Kjo nuk nënkupton vetëm probleme me fokusimin dhe kujtimin e gjërave, por ajo shoqërohet edhe me shqetësimin dhe vështirësinë e kryerjes së detyrave rutinë apo pavendosmërisë së gjërave. Gjithashtu humbja e aftësisë njohëse apo kujtese do të shkaktojë probleme në jetën e përditshme.
 
4-Probleme me gjumin
 
Deri në 80% të njerëzve me sëmundje mendore kanë probleme me gjumin. Është veçanërisht e dukshme në çrregullime të ankthit, depresionit dhe çrregullimi bipolar.
 
5-Ndryshimet e oreksit
 
Sëmundjet mendore çojnë shpesh në anoreksi. Çrregullimi i të ngrënit lidhet me skizofreninë, depresionin, ankthin apo edhe stresit të përditshëm.  
 
6-Sjellje e pazakonshme
 
Një nga shenjat paralajmëruese kryesore të një sëmundjeje mendore është ndryshimi i sjelljes, i mbylljes në vetvete ose një person introvert bëhet çuditërisht i shoqërueshëm. Shpesh këto sëmundje nuk ndodhin një ditë në tjetrën. Ata ndodhin me kalimin e kohës.

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ANKTHI CRREGULLIMET MENDORE DEPRESIONI SHENJAT SIMPTOMAT


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved