Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ja çfarë të bëni për të luftuar virozët e stinës
 
Shperndaje
ikub#: 1803010099
Ja çfarë të bëni për të luftuar virozët e stinës Edhe pse nuk mund te jeni me grip te ndiqni disa rregulla ushqimore mund te jete e nevojshme për te forcuar sistemin imunitar dhe te qëndroni ne shëndet te mire.
Edhe pse nuk mund te jeni me grip te ndiqni disa rregulla ushqimore mund te jete e nevojshme për te forcuar sistemin imunitar dhe te qëndroni ne shëndet te mire.
 
Kur jeni me grip kura e vërtet është te qëndroni shtrire dhe koha, nuk ka asnjë ushqim apo pije te cilat mund te arrijnë te largojnë si me magji simptomat. Por ka disa gjera te cilat nëse i ndiqni mund t'ju ndihmojnë ju dhe organizmin tuaj te dobësuar , me dhimbje koke, me temperaturë, dhimbje artikulacionesh, ftohje dhe dhembje fyti.
 
Këshillat e duhura ne këtë rast janë te mos përdorni menjëherë antibiotik por te hidratoheni sa me shume dhe te vazhdoni me ushqime te shëndetshme te cilat janë te vetmet qe mund t'ju lehtësojnë shqetësimin dhe t'ju ngrëne ne këmbë sa me shpejte.
 
Kur jeni sëmurë, rregulli numër një është te konsumoni sa me shume lëngje mbi te gjitha nëse keni temperaturë kështu do te ndihmoni trupin te largoje sa me pare virusin nga organizmi. preferoni te konsumoni shume ujë, çaj jeshil, lëngje frutash dhe perimesh te freskëta. Pastaj duhet te preferoni te konsumoni supën e cila është shume e nevojshme për shëndetin e stomakut mund ta preferoni me perime apo pule qe përveç se furnizon trupin tuaj me ushqyes dhe minerale është shume e shëndetshme nëse nuk keni shume oreks.  Për te mbajtur te forte sistemin imunitar janë te rëndësishme është vitaminat e grupit V mbi te gjitha ato B6 dhe B12.
 
Loading...
loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: STINA USHQIM VIROZAT


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved