Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ja ushtrimet që mund të bëni në shtëpi për tu dobësuar
 
Shperndaje
ikub#: 1803020073
Ja ushtrimet që mund të bëni në shtëpi për tu dobësuar Këto ushtime janë ideale për ata që urrejnë vrapin në 6 të mëngjesit dhe palestrën në çdo orë të ditës.
Për gjithçka që keni nevojë është angazhimi, këmbëngulja dhe përkushtimi. Fillojeni me një dietë të mirë ushqimore, të balancuar dhe me sa më pak sheqer dhe yndyra të dëmshme. Mos harroni aktivitetin fizik çdo ditë në mënyrë që të digjni kaloritë dhe yndyrën e tepërt. Ecja në këmbë kur shkoni apo vini nga puna, ngjitja dhe zbritja e shkallëve, një shëtitje në natyrë, si dhe disa ushtrime në shtëpi janë më se të mjaftueshme për të rrëzuar kilogramët e tepërt dhe të krijoni një trup të bukur.
 
Para se të filloni me ushtrimet bëni një nxehje duke ecur në vend për 5 minuta në mënyrë që të vini në aktivizim muskujt.
1-Ushtrimet për barkun
 
Shtrihuni në shpinë dhe mblidhni gjunjët përpara gjoksit tuaj si dhe afroni njëkohësisht kokën duke ngritur shpatullat. Qëndroni për disa sekonda dhe më pas shkoni në pozicionin fillestar. Përsëriteni këtë 10 herë.
 
Një tjetër ushtrim ju mund të bëni është të qëndroni shtrirë në shpinë, me këmbët e mbledhura dhe të ngrini vetëm pjesën e bustit. Përsëriteni këtë ushtrim 30 herë.
 
2-Ushtrimet për vithet
 
Një nga ushtrimet më të efektshme për të pasme të ngritura dhe të formuara është ecja. Ecni sa më shumë të mundeni në këmbë dhe do të shihni ndryshimin.
Një stërvitje e dobishme për muskujt e vitheve dhe kofshëve është Squat. Hapini këmbët sa gjerësia e vitheve dhe më pas uluni duke përthur gjunjët dhe mbajtur shpinën drejtë.
 
3-Ushtrimet për këmbë të tonifikuara
 
Qëndroni drejtë dhe ngrihuni në majë të gishtave dhe uluni duke kontraktuar muskujt e vitheve dhe këmbëve. Përsëriteni këtë ushtrim 15 herë.
Vendosni duart mbi belin tuaj dhe ngrini një këmbë duke ngritur gjurin lart drejt stomakut. Përsëriteni këtë 50 herë duke alternuar këmbët.
Mbështetuni mbi duart dhe gjunjët dhe ngrijeni njërën këmbë paralel me tokën dhe në vijë të drejtë me shpinë . Mbajeni për disa sekonda dhe më pas përsëriteni me këmbët tjetër. Përsëriteni këtë ushtrim 30 herë me çdo këmbë.
4-Ushtrime për krahët
 
Qëndroni drejtë me këmbët pak të hapura dhe me pesha në të dyja duart. Ngrijini krahët drejt në lartësinë e shpatullave dhe më pas uluni. Përsëriteni këtë ushtrim 20 herë.
5-Ushtrimet për shpinën
 
Qëndroni drejtë me këmbë të hapura dhe më pas përkuluni drejt para. Më pas hapni krahët anash në vijë të drejtë me shpinën dhe pesha në duar.  

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BARKU DOBESIMI SHTEPI USHTRIME VITHET


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved