Testet e para të shtatzënisë që duhet të bëjë çdo femër
 
Shperndaje
ikub#: 1803040013
Testet e para të shtatzënisë që duhet të bëjë çdo femër Jeni duke menduar të keni një fëmijë? Ja se çfarë duhet të kontrolloni më parë.
Disa gjëra i dini se çfarë ndihmon apo duhet në mbetjen shtatzënë si periudha e ovulacionit tuaj, marrja e acidit folik, ruajtja nga infeksionet etj. por ka edhe disa teste mjaft të rëndësishme që zbulojnë nëse ju dhe partneri juaj mund të mbartni ndonjë sëmundje gjenetike që nuk jeni në dijeni apo anomalit të ndryshme.
 
Këto analiza do të konfirmojnë nëse ju jeni gati të bëni një fëmijë të bukur dhe të shëndetshëm mbi të gjitha.
 
-Testet e gjakut për sëmundje gjenetike
 
Kjo është arsyeja pse doktorët shpesh rekomandoj analizat e gjakut për çrregullime gjenetike si fibrozë cistike, Tay-Sachs sëmundje (një kusht që shkatërron qelizat nervore në trup) etj.
 
-Testi i glukozës
 
Pacientët me diabet kanë një rrezik në rritje të rritjes së fetusit të tepërt gjatë shtatzënisë, si dhe të kenë një fëmijë me nivel shumë të ulët të sheqerit në gjak pas lindjes. Kjo është arsyeja pse, nëse jeni mbipeshë ose mendoni se mund të keni diabet, është e rëndësishme të merrni në konsideratë një test glukoze përpara se të konceptoni shtatzëninë.
 
-Testi i tiroides
 
Nëse vuani nga hipotiroidizmi dhe trupi juaj nuk ka mjaft hormon tiroide që i nevojitet për zhvillimin normal të fetusit dhe ai mund të vuajë nga kufizimi i rritjes. Nëse keni antitrupa tepër stimuluese të gjëndrës tiroide, ato mund të kalojnë placentën, duke e çuar fetusin në zhvillimin e një tiroide të madhe.
 
-Pap testi
 
Këto teste rekomandohen të bëhen çdo 2-3 vite edhe kur nuk keni në plan shtatzëninë. Kjo shikon zhvillimin qelizor dhe muret e mitrës nëse kanë ndonjë anomali.
 
-Testi i klamidës
 
Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandon gratë mbi 25 vjeç të kontrollohen për klamidia çdo vit, pasi ajo mund të shkaktojë dhëmbëza në tubat fallopiane duke e bërë të vështirë për të mbetur shtatzënë më vonë.
 
-Një check up i plotë
 
Është gjithmonë mirë të dini se trupi juaj është i shëndetshëm dhe për të përballuar ardhjen e një jete të re.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: ANALIZA DOMOSDOSHME KONTROLLE SHTATZENE TESTE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved