Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ushqimet më të mira për djegien e shpejtë të kalorive
 
Shperndaje
ikub#: 1803070006
Ushqimet më të mira për djegien e shpejtë të kalorive Stërvitja dhe kujdesi me ushqimin ka një rol parësor nëse dëshironi një trup të hollë dhe të shëndetshëm.
Mirëpo shpesh duhet të mësoni dhe disa mënyra se si ta nxisni dhe më shumë djegien e dhjamit në trup dhe të ushqeheni mirë njëkohësisht pa e vrarë mendjen për kaloritë e marra. Ja disa nga ushqimet që përveçse ju ngopin, ndihmojnë edhe në djegien e kalorive.
 
Pula: Studimet kanë zbuluar se duke konsumuar proteina, humbni më pak muskuj dhe më shumë yndyrë. Mishi i pulës apo gjelit të detit janë një burim i madh i proteinave, dhe do ju ndihmojnë të mbani peshën nën kontroll.
 
Kikirikët: Ato janë të pasura me yndyrë të shëndetshme, fibra dhe proteina, e cila është një kombinim i madh për t'ju mbajtur të ngopur për shumë kohë.
 
Vezët: Të pasura me proteina, vezët ndihmojnë të ruani muskujt ndërsa jeni duke djegur dhjamin.
 
Bulmeti: Një burim i mirë i kalciumit që nevojitet për kocka të forta. Produktet e bulmetit janë shumë të mira për të djegur dhjamin në trup.
 
Frutat e pyllit: Të pasura me fibra, antioksidantë, veti anti-inflamatore ndihmojnë në mbështetjen e sistemit imunitar dhe djegin më shpejtë të kalorive.
 
Vaj ullirit: Është vaji më i mirë pasi përmban acide yndyrore të shëndetshme që nxisin tretjen dhe metabolizmin.
 
Avokado: Janë një kombinim i yndyrave të shëndetshme dhe fibrave që ndihmojnë në djegien e yndyrave.
 
Peshku: Të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe proteina djegin yndyrën dhe zvogëlojnë inflamacionin.
 
Çaji jeshil: Rrit aftësinë për të djegur kaloritë në trup.
 
Specat djegës: Këto nxisin metabolizmin duke djegur më shumë yndyrë dhe me një konsumim të rregullt të tyre mund të humbisni shumë kg.
 
Fasule dhe bishtajore: Janë një burim i madh i proteinave për të ndihmuar në ndërtimin e muskujve dhe djegien e yndyrës. Gjithashtu fibrat në to ndihmojnë në një sistem tretës më aktiv dhe të shpejtë.
Loading...
loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DJEGIA METABOLIZMI USHQIMI YNDYRA


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved