Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Mungesa e gjumit shkakton jo vetëm lodhje...
 
Shperndaje
ikub#: 1803080164
Mungesa e gjumit shkakton jo vetëm lodhje... Për fat të keq, mungesa e gjumit nuk çon vetëm në shtim të ndjenjës së lodhjes, por ajo paska edhe pasoja të tjera.
Mungesa e gjumit ndikon edhe në aspekte të tjera të jetës. Në këtë rast, përvese lodhjes. Mungesa e humorit na bën edhe më nervoze dhe deri agresiv ndaj gjithë të tjerëve.
E lidhur me këtë, kjo çon në ulje të përqendrimit, por edhe ne shtim të oreksit që zakonisht shuhet duke ngrënë ëmbëlsira dhe brumëra që rrjedhimisht çojnë në shtim në peshë. Në themel qëndron një hormon, grelina, e cila është përgjegjëse për rregullimin e urisë dhe përgjigjen ndaj saj. Në raste të pagjumësisë, ky hormon nuk prodhohet në sasinë e duhur me efekte mbi dëshirën dhe ngasjen për të ngrënë.
Por mungesa e gjumit çon edhe në ulje të rezistencës dhe nëse ftohesh shpesh dhe shpejt, kjo nuk lidhet vetëm me stinën, por edhe me pagjumësinë.
Ndërkohë një studi i Mio Faundation ka argumentuar se mungesa e gjumit ndikon edhe në dëshirën seksuale, duke  e frenuar atë.
Ndaj vlera e gjumit është shumë planesh dhe për ta pasur më të lehtë, këshillat dihen që më parë. Respektoni një orar fiks për të vajtur në shtrat.
Ndërkohë që mundohuni të identifikoni shkaqet e pagjumësisë që ndonjëherë fshihen edhe as ndonjë shkaku në dukje banal, sikurse jastëku apo dysheku i pa përshtatshëm.
 
Loading...
loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GJUMI LODHJA MUNGESA


Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved