6 arsyet pse fyti juaj është gjithmonë i thatë
 
Shperndaje
ikub#: 1806280101
6 arsyet pse fyti juaj është gjithmonë i thatë Një fyt i thatë është një gjendje shumë e zakonshme shëndetësore e cila mund të jetë irrituese dhe e dhimbshme në të njëjtën kohë.
Në përgjithësi, kjo nuk është simptomë e ndonjë gjëje të madhe, por që sinjalizon disa problem në shëndet. Ja disa arsye pse ndodh kjo.
 
1. Gripi
 
Gripit gjithashtu mund të jetë një arsye pas fytit tuaj të thatë dhe i lënduar, pasi është një sëmundje e frymëmarrjes  
 
2. Dehidratim
 
Kjo është një nga arsyet e zakonshme për fytin e lënduar dhe të thatë. Kur trupi juaj është i dehidruar, ai nuk prodhon sasinë normale të pështymës si zakonisht. 
 
3. Fjetur me gojë të hapur
 
Ka shumë njerëz që kanë një zakon të fjetur me një gojë të hapur pa e kuptuar efektin që mund të ketë më vonë në fyt.
 
4. Ftohja
 
Kjo është një infeksion që mund të bëjë fytin tuaj të thatë, të dhëmbi dhe të kruhet.
 
5. Bajamet
 
Bajamet në fakt ndihmojnë në luftimin e infeksioneve në trup. Por kur ato preken shkaktojnë fyt të thatë, të skuqur dhe me dhimbje e vështirësi në kapërcim.
 
6. Alergjitë
 
Alergjitë sezonale gjithashtu mund të jetë një arsye pse shumica e njerëzve kanë një fyt të thatë .
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE FYTI SHKAKU THATE

Marre nga ikub.al

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved