7 mënyra për të zvogëluar hormonet e stresit
 
Shperndaje
ikub#: 1903300033
Stresi është pjesë e përditshmërisë së të gjithë njerëzve. Ai nuk mund të shmanget dot plotësisht por mund të mësoni mënyra për ta mirëmenaxhuar atë.
FOTO GALERI
Nëse ju nuk bëni asgjë për të larguar stresin e përditshëm kjo do të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj mendor e fizik. Stresi shoqërohet me çlirimin e hormonit të kortizolit, që ka një ndikim negativ në shumë procese të trupit. Kortizoli jo vetëm që ju bën të ndiheni të stresuar, por gjithashtu vendos stresin në trupin tuaj, duke rezultuar në shtim në peshë, lodhje, ulje të sistemit imunitar dhe më keq. Puna për reduktimin e kortizolit nuk është vetëm një çështje e shëndetit mendor, por edhe fizik. Ja se si të zvogëloni stresin në jetën tuaj dhe të ulni nivelin e tij në trup.
 Shfleto artikuj te tjere per: KESHILLA LARGIMI MENYRA STRESI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved