Ushqime të pasura me Vitaminën B12
 
Shperndaje
ikub#: 1906030003
Vitamina B12 ndihmon trupin të prodhojë ADN, rruazat e kuqe të gjakut, është mbështetje për sistemin imunitar, dhe inkurajon funksionimin e Sistemit Nervor.
FOTO GALERI
Në mënyrë natyrale gjendet vetëm në produktet e mishit. Që do të thotë se njerëzit që nuk hanë mish mund të kenë probleme në plotësimin e kuotës së rekomanduar ditorë të B12.
Kjo kuotë arrin 2.4 mikrogram (mcg), 2,6 mcg nëse jeni shtatzënë dhe 2,8 nëse je duke ushqyer fëmijën me gji. Mungesa e kësaj vitamine shfaqet me dobësi, lodhje dhe dhimbje të lehta koke.
 
Shfleto artikuj te tjere per: MISHI PESHKU USHQIME VITAMINA B12

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved