Dieta anti-inflamatore, çfarë duhet të dini rreth saj
 
Shperndaje
ikub#: 1906060051
Dieta anti-inflamatore, çfarë duhet të dini rreth saj Kujdesi ndaj shëndetit është një nga pikat kryesore të kujdesit për veten dhe nuk është çudi që njerëzit të jenë gjithmonë në kërkim të dietave më të mira ushqimore.
Ju tashmë mund të keni kuptuar se kush janë ushqime të shëndet dhe kush të dëmshme, kush duhen shmangur në mbrëmje dhe kush janë të mbushur me antioksidantë.
 
Dieta anti-inflamtore është një dietë që bazohet në ushqimet që luftojnë inflamacionin brenda trupit duke ruajtur shëndetin e përgjithshme të organeve.
 
Kjo dietë nuk ka rregulla të qartë për të treguar se çfarë duhet të konsumoni dhe çfarë jo, por kryesisht bazohet në ushqimet kundër inflamacionit si drithëra proteina, fruta, perime, qumështi me yndyrë të ulët dhe yndyra të shëndetshme. 
 
Ju mund të filloni ditën tuaj me avokado në mëngjes, perime në drekë dhe një salmon të pjekur dhe sallatë në darkë. Gjithashtu si ëmbëlsirë mund të zgjidhni çokollatën e zezë pasi është një nga ushqimet më të mira kundër inflamacionit.
 
Nëse vuani nga inflamacion kronik (si psoriasis ose artriti reumatoid), atëherë një dietë anti-inflamatore mund të ndihmojë në menaxhimin e simptomave tuaja. Gjithashtu kjo dietë ju çon në humbje peshe, më shumë energji dhe një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës.Shfleto artikuj te tjere per: DIETA ANTI-INFLAMATORE PERFITIMET SHENDETI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved