Modele,sportiste dhe dieta vegjetariane
 
Shperndaje
ikub#: 1907020041
Kur mendojmë për atletët, mëndja na shkon tek sasitë e mëdha të ushqimeve proteinike dhe format e tyre trupore, të lidhura dhe muskuloze.
FOTO GALERI
Mbi të gjitha, mendojmë për sasitë e mëdha të mishit, që nga të gjithë dihet se është burimi kryesor i proteinave dhe aminoacideve të pazëvendësueshme.
Por shembujt që do të gjeni në këtë galeri dëshmojnë të kundërtën. Ato janë të gjitha vegjetariane. Sipas shumë nutricionistëve, një dietë e ekuilibruar dhe e pasur me ushqime vegjetariane dhe proteinike, mund të ofrojë tek sportistët të gjitha aminoacidet e nevojshme për të ndërtuar një masë të bukur dhe spikatur muskulore, duke shpëtuar njëkohësisht edhe nga probleme të tjera që rrjedhin nga konsumi i mishit.
 
Shfleto artikuj te tjere per:

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved