5 mënyra për t'u rikuperuar nga një përvojë traumatike
 
Shperndaje
ikub#: 2005280045
Shumë njerëz jetojnë me një përvoje traumatike në mendjen e tyre dhe ndërsa koha kalon ata ndihen të pasigurte.
FOTO GALERI
Sidoqoftë si rezultat përjetojnë çrregullime në shëndetin mendor, ankth, frikë apo depresion. Kur jeni në rrezik, trupi juaj përgjigjet në një mënyrë luftimi kundër ngacmimeve, që mund t'ju ndihmojë të dilni nga situata të rrezikshme. Sidoqoftë, nëse keni qenë të ekspozuar ndaj një situate stresuese ose të rrezikshme për një kohë të zgjatur, mund të keni probleme kronike. Këto përfshijnë probleme të gjumit, prapambetje dhe ankth. Nëse simptomat tuaja zgjasin më shumë se një muaj, mjeku juaj mund t'ju diagnostikojë me sëmundje stresi post-traumatik ose PTSD. Në galerinë e mësipërme janë 5 mënyra të thjeshta se si ju të rikuperoni gjendjet traumatike në jetën tuaj. 
 
 Shfleto artikuj te tjere per: DEPRESION SHENDET STRES TERAPIST TRAUME

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved