Gjithë benefitet e konsumit të vezëve
 
Shperndaje
ikub#: 2006220117
Gjithë benefitet e konsumit të vezëve Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve që lidheshin me rolin e saj negativ të kolesterolit të saj.
Vezët ofrojnë rreth 8 gramë proteinë të një cilësie të lartë, të gjithë aminoacidet e  pazëvendësueshme ( që nuk prodhohen nga organizmi) po aq sa mishi. Gjysma e sasisë së proteinës gjendet tek e verdha e vezës.
Por pse duhet të konsumojmë vezë çdo ditë?
Vezët frenojnë urinë.
Mbrojnë shëndetin e syve. Vezët janë të pasura me luteinë, një pigment që është kryesisht i përqendruar edhe tek retina e syrit. 
Nuk jaë të rrezikshme për sistemin kardiovaskular. Shkencëtarët besojnë se vezët nuk janë të rrezikshme për enët e gjakut.
Shtojnë masën muskulore. Vezët ushqejnë muskujt pas stërvitjes dhe i mbrojnë ato.
 
 
 
Shfleto artikuj te tjere per: BENEFITET KONSUMI USHQIMI VEZA

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved