Bulimia
Problemet me te ngrenet prekin shtate femra ne 1000 dhe nje mashkull ne 1000 keto shifra mund te ndryshojne pak.

Zakonisht fillon si nje problem ne vitet e adoleshences por mund te ndodhe ne cdo kohe tjeter.

Nuk dihet me siguri se cfare i shkakton keto probleme por shume faktore qe mund te luajne nje pjese jane:

* Presioni Shoqeror, vecanerisht nga mediat, qe idolizojne te qenet e dobet
* Humbja e peshes na ben te ndjehemi mire dhe ne kontroll.
* Puberteti – Anoreksia frenon disa nga ndryshimet fizike qe na bejne te rritur.
* Probleme Familiare – te thuash “jo” ushqimit mund te jete e vetmja menyre per te shprehur ndjenjat.>
* Depresion dhe mosvleresim i vehtes. Ngrenia pa kriter mund te nise si menyre per te adresuar hidherimin.
* Gjenet – mund ta kesh ne gjak.

Bulimia nervosa: Simptomat

Eshte shume e veshtire per tu diagnostifikuar sepse te semuret fshehin simptomat dhe mohojne faktin qe kane problem me te ngrenet.

* Stresim ekstrem per humbje ne peshe
* Te ngrenit pa kriter
* Ngacmimi ose vete provokimi i te vjellave pas te ngrenit
* Perdorimi i Laksativeve
* Tek femrat, periodat behen te parregullta
* Ndejnja ekstreme per menyren e te ngrenit por qendrimi  ne peshe te zakonshme

Vetem kohet e fundit qe e ngrena me kriter  eshte njohur nga mjekesia si nje semundje. Perbehet nga mbajtja e nje bjete dhe me pas te ngrenet me pa mase, por jo vjellje. Megjithese kjo gje eshte shqetesuese nuk eshte aq e demshme sa bulimia.
Cilat jane efektet?

Mungesa e ushqimit i ndalon trupit proteinat dhe pengon metabolizmin e dhjamit, qe rezulton ne:

* Rrahje zemre te parregullta qe mund te shkaktojne pushim zemre  dhe vdekje
* Dehidrim, mungese lengjesh
* Formim te gureve ne veshka dhe shkaterrim te veshkave
* Dobesi per shkat te degjenerimit te muskujve
* Zenie kaps
* Rritje te pushit ne fytyre dhe krahe
* Mungese Kalciumi qe shkakton Osteoporozen
* Perioda te crregullta ose zhdukjen e tyre
 

>Shfleto artikuj te tjere per: BULIMIA
Postuar nga: a.k
ikub #:
1106280087