Epilepsia, semundja e tokes, ja si mund te kurohet
Fjala “Epilepsi” vjen nga greqishtja e vjeter: epílepsis - shperthim, sulm; nga latinishtja “epilepsia” si dhe nga greqishtja e sotme, epíleptos - sulmoj, kap.

Epilepsia eshte nje semundje me se paku dy sulme epileptike (sulme me ngerçe), te cilat shkaktohen pa asnje arsye te parashikueshme. Nje sulm epileptik shkaktohet si pasoje e shkarkimeve sinkrone paraksizmale (ne forme te sulmeve) te qelizave nervore te trurit, gje qe dergon tek sjelljet apo gjendjet shpirterore stereoptike. [Wikipedia].
Me fjale te tjera, epilepsia eshte: mbingarkese e nje aktiviteti elektrik qe zhvillohet periodikisht ne tru dhe shkakton humbje ndjenjash dhe levizje te pakontrolluara.
Shkaqet e epilepsise

Çrregullimet fiziologjike te sistemit nervor

Epilepsia e shkaktuar nga çrregullimet fiziologjike te sistemit nervor
Kjo epilepsi eshte ne disa grada sipas sulmeve epileptike qe i ndodhin te semurit, dhe ajo mund te jete e madhe dhe e rende, ose e lehte, ose shpirterore me levizje te pakontrolluara nga i semuri. Sulmet epileptike mund te ndodhin ne çdo ore te nates apo te dites pa ndonje shkak te qarte, megjithese lodhja dhe mundimi sentimental mund te shtoje perqindjen e ketyre sulmeve.
Sulmi apo kriza e pare epileptike ndodh zakonisht ne moshen e femijerise dhe disa te prekurve u shkaktohet demtim i trurit per shkak te infeksionit, sulmit, ose tumorit qe mund te kene pasur.
Simptomat
Humbje te ndienjave per pak çaste ose te zgjatura, levizje me ngerçe te pakontrolluara. Ne rastet e sulmeve te vogla, i semuri qendron ne kembe ose ulur dhe vetem sa humb mendjen per disa çaste, ndersa ne sulmet e zgjatura, i semurri rrezohet ne toke, humb mendjen, zakonisht i del shkume nga goja, i iken gjuha, i dridhen gjymtyret, madje mund te demtoje veten gjate krizes, por fale Zotit, zakonisht te semuret me epilepsi ndienje nje paralajmerim dhe ndiesi te afrimit te krizes, me degjimin nje ze si i ziles ne vesh, ose me shfaqjen e disa pullave para syve, ose mpirje te gishtave. Ky paralajmerim i jep kohe te semurit qe te shtrihet dhe te largohet nga mjetet e forta per te eliminuar rrezimin.
Kurat kimike dhe popullore per te semuret me epilepsi
Ekzistojne disa ilaçe shume efektive per largimin e plote te krizave epileptike ose te pakesimit te tyre ne minimum. Behet fjala per ilaçe kimike te quajtura “antispazmatike”, siç eshte Phenobarbital, Phenytoin, Primidon, etj; ilaçe te cilat nuk duhet te merren veçse me autorizimin e mjekut specialist.
Ne raste te veçanta mund te perdoren dieta te posaçme per te ndihmuar sherimin e plote dhe ne raste shume te rralla mund te jete nderhyrja kirurgjikale zgjidhja me e mire.
Ekzistojne gjithashtu nje numer bimesh mjekesore qe kurojne epilepsine dhe ato konsiderohen shume te mira dhe efektive per kete qellim, nga te cilat permendim me te rendesishmet e tyre:
- Lulet e portokallit: kane efekt te ndieshem ne çrregullimet fiziologjike dhe luftojne ngerçet. Aroma e portokallit futet ne perberjet farmaceutike qe perdoren per semundjet e sistemit nervor. (Per receten e perdorimit te ketyre luleve na shkruani ne kontakt). [Merr nje sasi lulesh portokalli te fresketa dhe i shtrydh per t’i marre lengun, pastaj nga ky leng pi nje loge te madhe tre here ne dite.]
- Common Rue, Herb-of-grace (Ruta graveolens): bime barishtore jetegjate, vendi origjinal i te ciles eshte Ballkani, Italia, Franca jugore. Aktualisht kultivohet ne te gjitha vendet e botes.  Kjo bime ka perdorim te gjere ne kurimin e krizave epileptike. Ajo ka nje arome te forte per shkak se gjethet e saj, te cilat jane edhe pjesa qe perdoret per ilaç, merren te fresketa, sepse eshte gjithnje e gjelber, dhe mund te perdoret ne çdo stine te vitit. Kjo bime kuron epilepsine dhe semundjet e ndryshme mendore, sido qe te perdoret. Perdoret dhe ka efekt per shume semundje te tjera, si verdheza, semundja e shpretkes, semundjet e mitres, dhembjet e kokes, dhembjet e shpines dhe kyçeve, perdhesin, helmimet. Demi i kesaj bime eshte se ajo demton shtatzanine dhe e parandalon ate. Nuk lejohet te perdoret me shume se dy jave rresht dhe duhet pasur kujdes qe te mos shtohen permasat e kures, sepse kjo do te shkaktonte vjellje, demtim melçie, çrregullim gjumi, marrje mendesh, renie te fikesh.
- Qepa: forcon sistemin e tretjes, pastron zorret, qeteson sistemin nervor dhe ben dobi ne rastet e spazmatizmit te arterieve. I semuri epileptik duhet te konsumoje dy kokrra qepe mesatare ne dite, nje ne mengjes dhe nje ne mbremje.
- Vaji i lajthise: Nje luge te vogel me ngrenien e mengjesit dhe nje tjeter me darken.
- Manushaqa: ndihmon ne qetesimin e nervave. [Nje luge e madhe nga lulet e manushaqes se bluar, hidhet ne nje gote uje te ziere, dhe lihet 10 min, pastaj kullohet dhe pihet dy here ne dite.]
- Murriza (Hawthorn): perdoret per kurimin e epilepsise, çrregullimet e zemres, qarkullimin e gjakut. Ajo konsiderohet nga mjeket popullore si “ushqimi i zemres”.  [Nje luge e vogel nga lulet e murrizes hidhet ne nje gote uje te ziere, dhe lihet 10 min, pastaj pihet dy here ne dite pas buke, per 30 dite me rradhe.]
- Karafili: perdoret si ilaç parandalues i krizave epileptike. [Gjysem luge e vogel nga karafili i bluar perziehet me pak sheqer dhe gelltitet menjehere, nje here ne dite.]
- Prasi (preshi): konsiderohet antispazmatik.  Ha çdo dite prej tij te pakten nje pras.
- Kamfuri: Lende e bardhe, e kristalte, me ere te forte, qe nxirret nga nje lloj druri i Lindjes se Larget me flete si dafina dhe qe perdoret sidomos ne mjekesi si nxites i sistemit nervor e i frymemarrjes, per ferkim etj.

Ndihma e shpejte per krizat epileptike
1. Largo nga i semuri gjithçka me te cilen mund te demtoje veten.
2. Vendos diçka ne gojen e te semurit, si p.sh. nje cope dru ose nje cope rrobe te palosur e te madhe qe te mos e percjelle.
3. Zberthe dhe zgjidh çdo lloj pulle apo rripi qe gjendet rreth fytit, gjoksit dhe barkut te tij, me qellim qe te marre fryme me lirshem.
4. Fshija jarget dhe shkumen qe te mos i shkoje ne kanalet e frymemarrjes dhe t’i veshtiresojne frymemarrjen.
5. Lere te fleje dhe mos lejo askend qe ta zgjoje.
6. Te afermit e tij nuk duhet te mungojne per asnje çast, te mos e lene vetem.
7. Mos ia hap gojen me force por prit sa ta liroje vete ate.
8. Mos i fut duart apo gishtat ne gojen e tij, qe te mos i kafshoje.
9. Mos fut asnje lloj lengu ne gojen e tij dhe as mos e leviz ate gjate krizes epileptike.(Marre me shkurtime nga Gazeta Standard)

 

>
Shfleto artikuj te tjere per: SHKAQE
Postuar nga: k.s
ikub #:
1111210033