0 0
5
 
Nje vezhgin i Pllakave Tektonike
Sot jane zhvilluar teori te ndryshme si modeli i zgjeruar ose Modeli i Kontraktuar i Tokes te cilat jane perdorur ne te kaluaren per te shpjeguar disa nga dukurite natyrore.

 

Sot jane zhvilluar teori te ndryshme si modeli i zgjeruar ose Modeli i Kontraktuar i Tokes te cilat jane perdorur ne te kaluaren per te shpjeguar disa nga dukurite natyrore.

Tektonika e Pllakave  e mbizoteron sot mendimin gjeologjik sepse ajo studion shume ato tipare . Ideja e ketyre plalakave eshte se toka ehste e ndare ne nje numer blloqesh te trashe qe lizivin ngadale dhe ndryshojne forme. Dukuria intensive gjeologjike ndodhin ne kufijt e plalkave kur ato shkojne ne drejtim te njete me njeri-tjetrin ose i largohen njeri-tjetrit. 

Toka eshte e ndertuar nga 8 pllaka te medha  te cilat perbejne levozhgen e tokes, te ndertuar nga korja dhe pjesa e siperme e matelit. Teoria e pllakave ka linduar ne 1960 si kombinin i dy teorive , levizja e dy konditinenteve  dhe zgjerimi i funindit te oqeanit. Teoria e Pllakave u konkretizua ne fund te 1960. 

Korja e tokes ne zonen e kores kontinentale ka trashesi 150-220 km, ndresa ne koren oqeanike trashesia arrin deri ne 70km. Pllakat jane te vendosuar mbi  Astenosfere. Astenosfera eshte plastike dhe vepron si nje shtrese lubrifikante  nen litosfere.

Pllakat Tektonike jane te ngurta dhe ne mungese e sizmiocitetit kjo mun dte dallohet mjaft mire . Ne kufijt e ketyre pllakave jane te vendosur edhe termetet.

Brezat kryesore sizmologjik sot ne bote jane:

1-Brezi i Paqesorit ku kemi 80% te numrit te pergjithshem te termeteve

2- Brezi Alpin, qe fillon nga Alpet deri tek Himalajet

3-Kurizorja mesoqeanike 

Termetet e thella jane 100-700 km te cilat jane te perqendruara kryesisht rreth paqesorit  dhe 10-100km quhen termetet e ceket.                                         

 

 

 

itkalbania Nobel >

Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: klodi
ikub #:
 5
911020063

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
asdfghjkl
Para 10 muajsh  
  
6-indo-australiane
     
aldiron
Para 35 muajsh  
  
po pllaka 6 kush eshte se ajo qe ka thon ai cuni eshtre gabim
+0     
ani
Para 45 muajsh  
  
kush esht pllaka e 6??
+0     
diti
Para 46 muajsh  
  
ik he i marr si nuk e din te 6 un e di eshte e sfinksit
+0     
anton doci
Para 46 muajsh  
  
ka 7 pllaka me te medha te emertuara sipas tipareve te siperfaqes jane:
1-e paqesorit
2-e amerikes se veriut
3-e amerikes se jugut
4-euroazia
5-afrika
6-
7-antarktides
+0     Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


keit

spitaliamerikan

as