Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Facebook eksperimenton tastin "Dislike"
 
Shperndaje
ikub#: 1802090112
Facebook eksperimenton tastin "Dislike" Në fakt, sipas vetë kompanisë, nuk bëhet fjalë për një buton të vërtetë dislike, por me një të ngjashëm dhe shumë pranë tij, të cilin e ka emërtuar "downvote".
Aktualisht implementimi këtij tasti është bërë për një numër të kufizuar përdoruesish vetëm në SHBA dhe ndërkohë, në Facebook insistojnë se ai nuk duhet te ngatërrohet me tastin aq shumë te kërkuar nga përdoruesit, atë me gishtin poshtë në shenjë aprovimi, "dislike".
Nëse klikohet mbi këtë tast (downvote) do te shfaqen një seri opcionesh qe shprehin "mashtrim", "fyerje", "jashtë teme", qe mund te lidhen me përmbajtje të dyshimta, të pa rëndësishme, apo fake news.
Është hera e parë qe Facebook realizon testimin e një butoni te tille, të ngjashëm me dislike, qe në fakt është lançuar ne mënyrë te kufizuar nga Facebook qe ne vitin 2009. Ne 2016 është lançuar edhe Reaction, i cili ofron një seri mundësish për të shprehur përmes emojeve qëndrimin tënd.
Ndërkohë, dislike është një tast qe ndodhet me gjithë funksionet e tij tek platforma tjetër e njohur veçanërisht ne SHBA, Reddit, një kryqëzim mes blog-ut dhe rrjeteve sociale.
 
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DISLIKE EKSPERIMENTI FACEBOOK TASTI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved