Dielli pranë dremitjes së 25-të. Do të zgjohet në 2019-ën
 
Shperndaje
ikub#: 1802130135
Dielli pranë dremitjes së 25-të. Do të zgjohet në 2019-ën Sipas shkencëtarëve, Dielli është pranë momentit të minimumit te aktivitetit te tij, përpara se te rimarrë edhe je herë forcat për një rizgjim tjetër ne vitin 2019.
Shkencëtarët kanë identifikuar një grup njollash ne sipërfaqen e yllit tone, ne afërsi te ekuadorit te tij, që zgjerohet me rreth 100.00 kilometra, ose 7.8 here diametri i Tokës.
Sa i takon aktivitetit magnetik te tij, ai është i ndryshëm dhe përcaktohet nga numri i njollave ne sipërfaqe, por mesatarisht zgjat 11 vjet.
Ciklet diellore kane filluar te maten qe nga viti 1500 dhe deri tani janë regjistruar 24 te tillë. Ndërkohë qe ka një periudhe kur njollat e ciklit te vjetër bashkëjetojnë me ato te ciklit te ri dhe zhdukja e te parave "njofton" fillimin e ciklit të ri, që ne këtë rast është i 25-i. Gjate kësaj kohe mund te evidentohen edhe emetime thërrmijash ne drejtim te Tokës, siç do të jenë ato mes 15 dhe 16 shkurtit, qe me gjasa do te shkaktojnë furtuna magnetike te dobëta dhe aureola polare.
Loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: CIKLI DIELLI DREMITJA TOKA 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved