Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
E doni shume burrin tuaj por deshiren per seks nuk e keni me ...
 
Shperndaje
ikub#: 1208280028
"E martuar qe prej 25 vjetesh, kam pare deshira ime seksuale po reduktohet me kalimin e kohes...

"E martuar qe prej 25 vjetesh, kam pare deshira ime seksuale po reduktohet me kalimin e kohes per te mberritur ne zero sot. Kur i afrohem burrit time , ndjej neveri per seksin dhe jo per ate."


Seksologu
Ajo qe përshkruani ju duket me shume se nje bllokim qe ka nje renien te joshjes : ju flisni ne fakt per neveri.  Kur ekziston nje mungese deshire, nje femer thote : “ Une mund te jetoje pa jeten time seksuale, por e pranoj ate thjesht sa per ta kënaqur.  Dhe kjo e fundit , me duket me e kënaqshme”  Ose me shume akoma “ Une e bej pa deshire , merzitem gjate kesja kohe, por nuk eshte shume e rende, kjo te pakten na lejon te ruajme pak harmoni ne cift”
Nje bllkom seksual mund te vij sipas nje situate ku forcoheni te beni dashuri shume shpesh. Dhe ne nje moment trupi juaj nuk pranon me.
Flisni me mjekun ose gjinekologun tuaj.  Ai do te filloj te shikoj nese mjekimi qe ju merrni nuk ndikon ne deshiren tuaj: pilula kontraceptive, anti-depresioniy...  Ai do t’ju propozoj nje bilan hormonal. Nese gjithçka eshte normale , kjo neveri seksuale vjen pa dyshim nga origjina psikologjike.


Keshillat seksologut
Bejini vetes pyetje  mbi shkakun e këtij bllokimi. Kur eshte shfaqur ai? Ne cfare situate? Cila gje ju jep me shume neveri?  Cfare gjesti, cfare imazhi?  Pse? Nga se vjen kjo?  Etj... Sapo te keni zbuluar prejardhjen e ektyre ndjenjave, do te jete e mundur qe te punoni me nje psikoterapiste.
Ne fakt eshte e veshtire qe te dilni vetem ose ne cift nga nje bllokim seksual , i cili eshte i shoqeruar me neveri.
Pyesini veten gjithashtu dhe ne marredhenien tuaj ne cift.  Kur provoni neveri per partnerin tuaj, per ndonje arsye cila do qe te jete, dëshira mund te bllokohet.  Ndonjehere ekziston nej fare kompeticioni  midis emocioneve . Nese neveria eshte me e forte se dëshira, ajo fiton.  Ne fakt nga nje ane veshtiresite e juaja nuk kane ne bejne me seksulitetin. Per shembull burri juaj ju ben nervoze nga qe eshte shume afer me nen e tij , qe ju kritikon etj.Prandaj duhet te reflektoni dhe te filloni nje terapi ne cift.Kjo menyre mund te ju afroj me teper me burrin tuaj ... dhe te rigjeni deshiren e humbur.
 Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BURRE SEKS

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Cineplexx
Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved